Chorvatské lastovské souostroví

Krása

V západní části kromě ostrova Lastovo jsou ostrůvky Prežba, Bratin otok, Mrčara, Kopist, Sušac a Vlasnik. Na východní straně, jde o skupinu Lastovi, která se ještě dělí na ostrovy Vrhovnjaci a Donji školji.
Krajina je tvořena 46 kopci a 46 vápencovými bloky. Pobřeží je prudké a okolní moře hluboké.
národní park chorvatska
Donji Školjijsou tvořeny neobydlenými ostrůvky a útesy, ale většinou jsou zalesněny. Východně od nich se nachází další ostrůvky jménem Vrhovnjaci. Zde se uplatní vášniví rybáři. K nim patří Sestrice, Vlašnik a Glavat s majákem.
Saplunje jak dělaný pro milovníky koupání v místech, kde není hlava na hlavě a ještě si můžete vybrat jak z písečných, tak z oblázkových pláží. Sem se můžete dostat lodí, která vyplouvá během sezóny ze Zaklopatice. Ostrov je zalesněný.
vám nabídne pláže Velký a Malý Azenjak. Obě jsou oblázkové. Sem se dostanete pouze lodí. Pokud je počasí stabilní, můžete strávit na pláži noc, ale ta je doporučována pouze a jedině zkušeným jachtařům.
Budete-li přijíždět k Lastovu ze severu do malého přístavu Pasadur přes širé moře jižního Jadranu směrem k přístavu Skrivena luka, budete nadšeni. Čekají na vás romantické zátoky, které se rozprostírají kolem ostrova. Můžete navštívit některý ze známých lastovských majáků. Například Glavatu, nebo Sušacu. Je možné na nich strávit dovolenou, pokud toužíte po nedotčené romantice.
pohled na Dubrovník
Na ostrově Sušac nalezneme nejen maják, který byl postaven v roce 1878, ale také bujný borovicový porost. V zátocePortić je 40 m dlouhá pláž.
Je to tu ideální pro potápění, ale také na procházky po stezkách.
Na ostrově si přijdou na své i milovníci historie. Nalézají se zde ruiny dvou církevních památek. Jedná se o pozůstatky původního raně románského benediktinského kláštera sv. Mikuláše z 11. století a gotického kostelíku sv. Blažeje.
Na ostrově Lastovo je sedm osad. Největší obcí a zároveň správním střediskem celého ostrova je vnitrozemská obec Lastovo. V ní žije cca 750 obyvatel.
Lidé se tu zabývají zemědělstvím, lovem langust, korálů, mořských hub, rybolovem a zpracováním ryb.
Ale i jinde nalezneme zbytky starých staveb, např. na Prežbě jsou zbytky předrománského kostelíka sv. Jiří.
Na Makaracu, v zátoce Velo lago, žili poustevníci v pozdně gotickém kostelíku.
Ovšem Mrčara nám nabídne bohatství velkým výskytem langust na Jadranu.
Převážně neobydlený a zalesněný Kopist má na severozápadě široký záliv, který je rozčleněný do několika zátok. Jsou příhodné jako kotviště pro rybářské čluny, nebo na koupání.
Skupina Donji školji je neobydlená. Češvinica, Kručica a Salpun a Stomirine jsou buď zalesněny, nebo pokryty makchií.
Pokud jste milovníci čehokoli neobyčejného a neradi trávíte dovolenou v místech, kde je to už profláknuté, určitě si zamilujete některé z těchto míst.

Chorvatské lastovské souostroví
3 (60%)1